Porady

Jaką wybrać tarczę do szlifierki?

Szlifierka stała się dziś uniwersalnym urządzeniem, które w zależności od akcesoriów i odpowiednio dobranej tarczy może spełnić różne role. W Polsce ma swoje popularne wśród robotników nazwy: gumówka, kątówka, diaksa, flex. W głównej mierze, jak sama nazwa wskazuje - stosuje się ją do szlifowania różnych powierzchni, ale również do przecinania lub wykonywania nacięć.

stalco1.jpg

W zależności od rodzaju wykonywanej pracy oraz od materiału do obrobienia, powinniśmy użyć odpowiedniej tarczy. Przyspieszy to naszą pracę, wydłuży żywotność tarczy i zapewni bezpieczeństwo. W odniesieniu do posiadanej szlifierki musimy zwrócić uwagę na rozmiar zewnętrzny dobieranej tarczy, aby możliwe było założenie osłony szlifierki. Otwór wewnętrzny musi pasować do podkładki mocującej, aby tarcza była możliwa do założenia lub nie spadła z urządzenia w trakcie pracy. Należy też sprawdzić prędkość, z jaką może pracować szlifierka a z jaką tarcza. Nadmierna prędkość może spowodować przegrzanie, szybkie zużycie a nawet pęknięcie tarczy.

Kluczowym aspektem w doborze tarczy jest rodzaj materiału, który będziemy obrabiać. Tym samym będziemy mieli wpływ na zużycie tarczy i materiału, jakości i bezpieczeństwa pracy w trakcie i co najważniejsze - efektów tej pracy. Zasada doboru tarczy jest przewrotna, bo im twardszy materiał, tym bardziej miękka tarcza a im bardziej miękki materiał, tym bardziej twarda tarcza. Ta zależność powoduje, że w twardych materiałach tarcza korundowa nie będzie się topić a w miękkich materiałach nie będzie dochodziło do zapychania tarczy. Właściwy dobór pozwoli nam na pracę z równomiernym naciskiem cały czas, bez przegrzewania tarczy i materiału. Na rynku dostępne są tarcze w 16-stopniowej skali twardości od E do T.

Najczęściej używane do cięcia i przecinania materiałów są płaskie (typ-41) tarcze do metalu tnące stal i metale żelazne. Do cięcia metali kolorowych jak aluminium czy miedź warto użyć tarczy do aluminium zawierającej specjalne dodatki w materiale ściernym a do cięcia stali nierdzewnej lub kwasoodpornej użyjemy tarczy bez siarczku żelaza (FeS). Tym samym zapobiegniemy np. przebarwieniom w okolicach cięcia. 

Do cięcia powyższych można również użyć tarcz wypukłych (typ-42), które są bardziej stabilne, a do szlifowania metali użyjemy tarcz wypukłych (typ-27).

W przypadku ceramiki najlepiej jest zastosować tarcze diamentowe płaskie o ciągłej obręczy. Do betonu i kamienia idealne będą tarcze segmentowe. Do szlifowania stosujemy tarcze wypukłe i grubsze powyżej 5 mm.

Ziarnem ściernym zazwyczaj jest elektrokorund lub węglik krzemu. Granulacja ziarna ściernego zaczyna się od 8 z bardzo grubym ziarnem pozwalającym na oczyszczanie. Średnie ziarno od 30 do 60 wygładza i przygotowuje materiał do dalszej obróbki, natomiast ziarnistość drobna powyżej 70 pozwala na wygładzenie powierzchni.

Stalco oferuje do wszystkich typów szlifierek 36 różnych rodzajów tarcz dostępnych w pełnej rozmiarówce i 2 poziomach jakości  - Stalco i Perfect. Na tarczach znajduje się wiele pomocnych informacji pozwalających na dobry wybór.

Porady

Trwa ładowanie...

Inspiracje

Trwa ładowanie...